۳-انتخاب سيستم اتوماسيون مناسب (قسمت دوم)

·        نيوماتيك<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

پيش از استفاده از سيگنالهاي الكتريكي برای کنترل دستگاهها در صنعت ، از ابزارهاينيوماتيك استفاده مي شد. به اين ترتيب كه به هر field device تغذيه هوا با فشار استاندارد 100psi متصل مي شد.و سيگنالهاي ورودي سيستم كنترل و نيز فرمانهاي كنترلر به صورت تغييرات فشار در خطوط هواي بين device و كنترلر منتقل مي شد. موارد مورد نياز در سيستم هاي نيوماتيك براي برقراري ارتباط شامل كمپرسورها، خطوط هوا ، رگولاتورها ، خشك كن ها و مي باشد.سيگنال فرستاده شده از device در كنترلر به كمك كنترلرهاي تناسبي،PID ،PI  كه به كمك bellows, flapper nozzle ساخته مي شوند ، فرمان لازم براي عمگر را توليد مي كند. شكل عمومي كنترلرهاي فوق به صورت زير مي باشند:

 

 

کنترل کننده  PI

 

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

در سيستم هاي كنترلي نيوماتيك ازreducer , amplifier، repeaterها و... استفاده فراوان مي شود. امكان نشان دادن و نيز ضبط علائم مهم كنترلي در circular chart ها وجود دارد. اين سيستم ها داراي عمر طولاني و قيمت پايين هستند.سرعت بالا وايمنی کارکرد اين سيستمها در مناطق خطرناک از مزايای ديگر آنها می باشد .

·        DCS

با معرفي ميكروبروسسورها ، و ميكروكامپيوترها به بازار ، كارهايي كه در يك پروسه بر عهده يك كامپيوتر بودبين ميكروپروسسورها و ميكروكامپيوترها تقسيم شد و باعث به وجود آمدن نسلي از روش كنترل به نام DCS شد.DCS  مخفف Distributed Controller System است ، هدف از آن انجام عمليات كنترلي به صورت غيرمتمركز است برخلاف ظاهر سيستم DCS كه كليه كنترلرها به اتاق كنترل آورده شده اند و به نظر مي رسد كه كنترل به صورت متمركز انجام مي شود .اين در حالي است كه در سيستم هاي نيوماتيك كنترلرها اکثرا به صورت محلي وجود دارد كه در سايت نصب شده اند : در DCS ديگر كنترلري در محل سايت نداريم ؛ آنچه اساسا در سيستم DCS رخ مي دهد ؛ تقسيم عمليات كنترلي بين چندين كنترل كننده است كه در اتاق كنترل قرار گرفته اند ؛ به دليل همين تقسيم است كه سيستم Distributed نام گذاري شده است. در اين سيستم حلقه هاي ساده اي متشكل از Field و كنترلر وجود دارد كه اين كنترلرها (ميكروپروسسورها) در يك لايه بالاتر در سطح supervisor به هم متصل هستند.

براي DCS مي توان چهارسطح كاري در نظر گرفت :

1-                Field: در اين سطح ما با سنسورها و عملكردها سرو كار داريم.

2-       Marshal cabinet: ترمينالهايي كه wiring را مرتب مي كنند در اين ترمينالها ايزولاتور ؛ signal conditioner barriers و موجود است.

 

 

3-                Process station: شامل كابينت هايي است كه داخلشان كارت I/Oو كنترلرها قرار دارد.

4-                Operator station جايي كه اپراتور مي نشيند plant را نظارت مي نمايد.

 

در اين جا I/O Bus به صورت سريال است.,  و كنترلرهاي مختلف از طريق data highway به هم متصل هستندو گاها از پروتكل  RS485يا   RS232استفاده می کنند. معمولا پروتكلdata Highway  را توسط يک interface تبديل به پروتكل Ethernet مي نمايند. مثلا از انواع اين interface هامي توان به HDL اشاره كرد. ارتباطLAN از طريق كابل كواكسيال ; زوج سيم يا فيبرنوري صورت مي گيرد. در سيستم DCS معمولا كنترلرها به صورت Full redundant هستند.به اين صورت كه دو تا كنترلر در مدار وجود دارد يكي slave و ديگري  master;  slaveدائما سالم بودن master را چك مي كند چنانچه درست عمل نكند ، خود master , slave مي شود. (hand shaking

/ 2 نظر / 43 بازدید
عباس پوراحمدی

سلام خسته نباشی من درپالایشگاه سرخس مشغولم و علاقه مند به سیتم های کنترل مدرن منتظر تماس شما هستم

.

سلام دوستان گلی که دنبال مقاله دادن و شرکت در کنفرانس تخصصی قدرتند یه سر به این آدرس بزنن. http://pwut-psc.ir.